Projekat GEAR (GENDER EQUALITY IN ACADEMIA AND RESEARCH) je Erasmus+ Capacity Building K2 projekat koji finansira Evropska komisija. Fakultet zdravstvenih i poslovnih studija, jedan je od partnera koji učestvuju u ovom međunarodnom projektu zajedno sa partnerima iz Crne Gore, Boshe i Hercegovine, Slovenije i Litvanije.
Početni događaj kojim je započelo odvijanje aktivnosti na projektu održan je u Herceg Novom 26. i 27. februara 2024. godine. Učestvovali su profesori našeg Fakulteta, prof. dr Katarina Marković i prof. dr Marko Marković. Događaj je bio prilika za upoznavanje sa ostalim partnerima, rad na početnim aktivnostima i dogovor o narednim koracima. Projekat traje 3 godine.
U sve složenijem i međusobno povezanom svetu, STE(A)M obrazovanje i prakse obuke privukle su pažnju u visokom obrazovanju. S obzirom na to da je svet u četvrtoj industrijskoj revoluciji, očekuje se da će potražnja za STEM stručnjacima i profesionalcima rasti u budućnosti. Učešće žena u STEM studijama i karijerama ostaje izuzetno nisko u većem delu Zapadnog Balkana, iako je prema istraživanju RCC-a od 2015-18. godine 56% upisanih studenata u tercijarnom obrazovanju bilo ženskog pola. Samo Severna Makedonija i Srbija imaju veći udeo studentkinja u prirodnim naukama, matematici i statistici, nadmašujući sve ekonomije Zapadnog Balkana.
Da bi se adresirala trenutna rodna neravnopravnost (u vezi sa STEM-om) u visokom obrazovanju i karijernom napredovanju na Zapadnom Balkanu, projekat GEAR predlaže okvir za promenu sadašnje situacije kroz:
- Ko-dizajnirani razvoj i implementaciju planova rodne ravnopravnosti na visokoškolskim institucijama Zapadnog Balkana.
- Jačanje učešća žena i devojaka u STE(A)M studijama i karijerama.
- Podršku i učešće žena i devojaka sa manjim mogućnostima u visokom obrazovanju.
- Implementaciju nacionalnih i lokalnih rodnih aspekata u strateškim razvojim okvirima, npr. strategijama specijalizacije, inkluzije i rodne strategije.
- Zadovoljavanje potreba najugroženijih studentkinja, tj. Romkinja.