Ujedinjene nacije su 2012. godine proglasile Međunarodni dan sreće i od tada se 20. mart slavi u cilju promovisanja holističkog pristupa razvoju u čijem centru se nalazi dobrobit (well-being) ljudi, time doprinoseći ostvarenju UN ciljeva održivog razvoja. Ovaj pristup je sve značajniji u oblasti turizma, posebno otkada postoje problem do kojih su doveli prekomerni turizam pre pandemije i pad turizma bez presedana izazvan pandemijom.
Stoga je povodom proslave ovog dana 2021. godine, Planet Happiness (organizacija čiji je fokus na dobrobiti lokalnih zajednica u turizmu i održivosti destinacija) u saradnji sa World Tourism Network, International Institute for Peace through Tourism Inc i The SUNx Program organizovala globalni vebinar pod nazivom Tourism and Happiness – for a Brighter Future.
Na listi renomiranih govornika su se našle vodeće ličnosti organizacija poput World Travel & Tourism Council, The Transformational Travel Council, World Tourism Association for Culture and Heritage, International Council on Monuments and Sites (ICOMOS), World Economic Forum, United Nations Development Programme (UNDP), World Happiness Foundation; kao i turističkih organizacija destinacija koje prednjače u održivom i regenerativnom pristupu turizmu i privredi uopšte kao što su Butan, Vanuatu, Flandrija (Belgija), Viktorija (Australija). Fakultet zdravstvenih i poslovnih studija Univerziteta Singidunum u Valjevu je bio jedan od promotivnih partnera ovog događaja.
Na vebinaru koji je trajao preko 3 sata i okupio nekoliko stotina gledalaca iz celog sveta, među kojima je bilo i naših studenata, govorilo se u okviru pet tema:
1. Poreklo i globalni značaj pokreta “sreće” i dobrobiti (well-being);
2. Spone između merenja dobrobiti (well-being), održivosti na destinacijama i UN ciljeva održivog razvoja;
3. Kako destinacije mogu koristiti pokret “sreće” za svoje brendiranje i marketinšku prednost;
4. Alati, resursi i pristupi “sreći” dostupni destinacijama zarad povećanja njihove konkurentnosti;
5. Moć kreiranja priče (story-telling) i digitalnih inovacija kao podrške turizmu i sreći.
Profesorka našeg fakulteta, doc. dr Ivana Damnjanović, govorila je u okviru 5. sesije. Tokom svog izlaganja osvrnula se na tri tekuća trenda i njihovu povezanost: turizam i sreća; storytelling kao okvir za postizanje “sreće” na destinacijama; virtuelizacija storytelling-a i obrazovanja u oblasti turizma. U tim okvirima je imala priliku da podeli i neka od svojih nastavnih iskustava na našem fakultetu i šire kojima se trudi da studentima obezbedi najsavremenije i u budućnosti upotrebljivo obrazovno iskustvo kroz interaktivne studentske projekte. Naglasila je da sledeća generacija radnika u turizmu mora imati odgovoran i savestan pristup, id a je odgovornost akademskih institucija da kroz odgovarajuće obrazovanje kreira održiv turizam u kojem se vodi briga o svim akterima, a posebno lokalnim zajednicama na destinacijama.
Više informacija o temama, govornicima, organizatorima možete pronaći na linku.
Ukoliko želite pogledati ceo onlajn događaj, to možete učiniti na linku.