U organizaciji Departmana za poslovno pravo, na Poslovnom fakultetu Valjevo Univerziteta Singidunum u ponedeljak 29. februara je održan seminar „U susret novom Zakonu o oružju i municiji“. Skup je otvorio prof. dr Velisav Marković, rukovodilac Departmana za poslovno pravo, a o ovoj temi su govorili mr Zorica Subotić, predsednik UO Nacionalne asocijacije za oružje, Duško Ilić, sekretar Nacionalne asocijacije za oružje i doc. dr Dragan Obradović, profesor Poslovnog fakulteta Valjevo. Novi Zakon o oružju i municiji trebalo bi da stupi na snagu za nekoliko dana. U čemu se razlikuje od starog i koja su nova rešenja objasnili su predstavnici Nacionalne asocijacije za oružje.
„Glavne izmene su u oblasti definicije oružja koje su potpuno različite u odnosu na stari Zakon. Po novom Zakonu oružni list se mora obnavljati na deset godina, a uvedena je i obaveza lekarskog pregleda na svakih pet godina. Takođe, izabrani lekar je obavezan da prati stanje vlasnika oružja i informiše resorno Ministarstvo ukoliko primeti da je došlo do zdravstvenih promena koje mogu da ugroze njegovu sposobnost za rukovanje oružjem. Ima tu još niz izmena, one se odnose na obuku o rukovanju oružjem, na neke kategorije koje su ukinute i neke koje ranije nisu postojale, kao što je kolekcionarska dozvola i tako dalje“, rekla je mr Zorica Subotić.
„Pored postojećih sedam uslova koje treba ispuniti da bi se dobilo odobrenje za nabavku vatrenog oružja uvedena su još dva, lekarsko uverenje i opravdan razlog. Opravdan razlog za lovačko oružje je lovna karta, za sportsko oružje da ste član sportske streljačke organizacije, za ličnu bezbednost morate da dokažete da je bezbednost ugrožena, a za kolekcionarstvo da ste ljubitelj i da skupljate oružje. Za sportske strelce je dobro to što je ukinuto odobrenje za nabavku municije, koja će se nabavljati na osnovu oružnog lista za sve vrste oružja i količine više nisu ograničene. Po novom Zakonu, vazdušno ili tetivno oružje, ono sportsko, slobodno se nabavlja bez obaveze registracije, što će olakšati rad streljačkim klubovima“, ukazao je Duško Ilić.
On kaže da u Srbiji ima oko milion i sto hiljada registrovanih cevi, a oko 600 hiljada vlasnika oružja. „Ako gledamo prema cevima, građani Srbije su naoružani oko 14-15 odsto, a ako gledamo po vlasnicima to je oko osam odsto, što je daleko ispod evropskog proseka koji prelazi 30 odsto, u Švajcarskoj je to 50 odsto, Finskoj 55 odsto, itd. Moje lično i mišljenje mojih kolega iz Nacionalne asocijacije za oružje je da nelegalnog oružja u Srbiji ima oko 250 do 300 hiljada“, rekao je Ilić.
Govoreći o kaznenim odredbama novog Zakona o oružju i municiji, doc. dr Dragan Obradović naglašava da postoje značajne razlike: „Pre svega, više ne postoje privredni prestupi kao jedan od oblika kaznenih odredaba. Sada postoje tri vrste samo prekršajnih odredaba, što je formalno-pravno blaže. Sa druge strane, povećan je broj prekršaja, svrstanih u tri grupe. Prvu bih nazvao lakši prekršaji gde je zaprećena samo novčana kazna, ona se, kao i druga grupa gde je zaprećena novčana i kazna zatvora, odnosi na fizička lica, dok se treća grupa odnosi na pravna lica i preduzetnike. Značajna novina je i to što više nema obaveznog oduzimanja oružja kao zaštitne mere, već je data mogućnost procene u svakom pojedinačnom slučaju. Po novom Zakonu zaprećena je novčana kazna za lekare, pre svega izabrane lekare za njihovo nesavesno postupanje u odnosu na pojedina lica koja su vlasnici oružja, ako u zakonskom roku ne obaveste nadležnu Policijsku upravu o promeni njihovog zdravstvenog stanja“.
Ova tema privukla je pažnju predstavnika brojnih institucija, streljačkih udruženja, pojedinaca, koji su na kraju seminara otvorili diskusiju i razgovarali o pitanjima i nedoumicama koje donosi novi Zakon o oružju i municiji.